Na czym właściwie polega psychoterapia?
Zwykle psychoterapia jest rodzajem rozmowy, ale innej niż towarzyska konwersacja. Zdarza się, że terapeuta daje do wykonania zadania podczas sesji lub poza sesjami, albo organizuje sytuację, w której pacjent czegoś doświadcza. Różne rodzaje i metody psychoterapii wyglądają inaczej.
Z biologicznego punktu widzenia psychoterapia to pomoc przez stwarzanie sytuacji w przebudowie połączeń i ścieżek neuronalnych w mózgu.
Jeżeli doświadcza Pan/Pani smutku, rozpaczy, bezsilności i utraty nadziei, albo tak źle się Pan/Pani czuje, że utrudnia to codzienne funkcjonowanie w pracy czy w domu, albo to co Pan/Pani robi powoduje zagrożenie, np. nadmierne picie, albo źle układają się Pana/Pani związki z innymi ludźmi to warto skorzystać z psychoterapii.
Różnie. Głównie zależy to od rodzaju problemu oraz osobowości pacjenta. Terapeuta stara się w ciągu kilku pierwszych spotkań oszacować spodziewany czas trwania terapii. Psychoterapia pacjentów po doświadczeniu traumy złożonej zwykle trwa długo, tzn. kilka lat.
Zdecydowanie tak. Terapeuta nie ujawnia nikomu szczegółów naszej pracy ani Pana/Pani danych osobowych. Wyjątkiem od tej zasady zwanej tajemnicą zawodową psychologa jest sytuacja zagrożenia życia lub zdrowia – wtedy występuje konieczność zawiadomienia kogoś bliskiego lub odpowiednich służb. Poza tym terapeuta korzystający z superwizji, czyli wskazówek bardziej doświadczonego psychologa może opowiedzieć o Pacjencie, lecz tylko po to by jeszcze lepiej pomagać. Nawet podczas superwizji Terapeuta chroni personalia swoich pacjentów.
Tak, w uzasadnionych przypadkach jak niedyspozycja Pacjenta z powodu choroby, wyjazdu, pobytu za granicą. Natomiast zdecydowanie bardziej polecany jest kontakt na żywo. Koszt sesji online jest taki sam jak sesji prowadzonej w gabinecie.
W zasadzie nie można mówić o zwykłej sesji, gdyż każda jest trochę inna. Zazwyczaj na początku Terapeuta zastanawia się nad nastrojem Pacjenta, z czego on wynika, czy coś się wydarzyło. Następnie Terapeuta wraca do wątków z poprzedniego spotkania, czasem omawia zadanie domowe, czasem wykonuje na żywo ćwiczenia, wizualizacje, dramatyzacje (czyli odgrywanie różnych sytuacji np. z przeszłości, wyobrażone rozmowy z ważnymi osobami).
Nie wszyscy pacjenci mogą odnieść korzyści z psychoterapii. Bardzo ważna jest motywacja i możliwość uczenia się z doświadczeń. Niektóre zaburzenia mogą być leczone głównie farmakologicznie, a psychoterapia jest stosowana jako terapia podtrzymująca. Z badań wynika, że większość pacjentów relacjonuje korzyści z psychoterapii, dla mniejszości psychoterapia jest neutralna, a 5-10% pacjentów szkodzi.
Agata Bochenek-Jackiewicz
Psycholog, psychoterapeuta
Agata Bochenek-Jackiewicz
Psychoterapia, wsparcie,
szkolenia, rozwój
ul. Jaracza 4 lok. 203 A
42-200 Częstochowa
694 384 609
agat.bochenek@gmail.pl
Gabinet Psychoterapii
Agata Bochenek-Jackiewicz