16 sierpnia 2021

Psychoterapia - najczęściej zadawane pytania

Na czym właściwie polega psychoterapia?

Zwykle psychoterapia jest rodzajem rozmowy, ale innej niż towarzyska konwersacja. Zdarza się, że terapeuta daje do wykonania zadania podczas sesji lub poza sesjami, albo organizuje sytuację, w której pacjent czegoś doświadcza. Różne rodzaje i metody psychoterapii wyglądają inaczej.

Z biologicznego punktu widzenia psychoterapia to pomoc przez stwarzanie sytuacji w przebudowie połączeń i ścieżek neuronalnych w mózgu.

Skąd mam wiedzieć, czy potrzebuję psychoterapii?

Jeżeli doświadcza Pan/Pani smutku, rozpaczy, bezsilności i utraty nadziei, albo tak źle się Pan/Pani czuje, że utrudnia to codzienne funkcjonowanie w pracy czy w domu, albo to co Pan/Pani robi powoduje zagrożenie, np. nadmierne picie, albo źle układają się Pana/Pani związki z innymi ludźmi to warto skorzystać z psychoterapii.

 

Jak długo trwa psychoterapia?

Różnie. Głównie zależy to od rodzaju problemu oraz osobowości pacjenta. Terapeuta stara się w ciągu kilku pierwszych spotkań oszacować spodziewany czas trwania terapii. Psychoterapia pacjentów po doświadczeniu traumy złożonej zwykle trwa długo, tzn. kilka lat.

 

Czy mogę liczyć na anonimowość w trakcie psychoterapii?

Zdecydowanie tak. Terapeuta nie ujawnia nikomu szczegółów naszej pracy ani Pana/Pani danych osobowych. Wyjątkiem od tej zasady zwanej tajemnicą zawodową psychologa jest sytuacja zagrożenia życia lub zdrowia – wtedy występuje konieczność zawiadomienia kogoś bliskiego lub odpowiednich służb. Poza tym terapeuta korzystający z superwizji, czyli wskazówek bardziej doświadczonego psychologa może opowiedzieć o Pacjencie, lecz tylko po to by jeszcze lepiej pomagać. Nawet podczas superwizji Terapeuta chroni personalia swoich pacjentów.

 

Czy jest możliwa psychoterapia online? Ile kosztuje?

Tak, w uzasadnionych przypadkach jak niedyspozycja Pacjenta z powodu choroby, wyjazdu, pobytu za granicą. Natomiast zdecydowanie bardziej polecany jest kontakt na żywo. Koszt sesji online jest taki sam jak sesji prowadzonej w gabinecie.

 

Jak wygląda zwykła sesja psychoterapii?

W zasadzie nie można mówić o zwykłej sesji, gdyż każda jest trochę inna. Zazwyczaj na początku Terapeuta zastanawia się nad nastrojem Pacjenta, z czego on wynika, czy coś się wydarzyło. Następnie Terapeuta wraca do wątków z poprzedniego spotkania, czasem omawia zadanie domowe, czasem wykonuje na żywo ćwiczenia, wizualizacje, dramatyzacje (czyli odgrywanie różnych sytuacji np. z przeszłości, wyobrażone rozmowy z ważnymi osobami).

 

Czy psychoterapia wszystkim pomaga?

Nie wszyscy pacjenci mogą odnieść korzyści z psychoterapii. Bardzo ważna jest motywacja i możliwość uczenia się z doświadczeń. Niektóre zaburzenia mogą być leczone głównie farmakologicznie, a psychoterapia jest stosowana jako terapia podtrzymująca. Z badań wynika, że większość pacjentów relacjonuje korzyści z psychoterapii, dla mniejszości psychoterapia jest neutralna, a 5-10% pacjentów szkodzi.

 

Agata Bochenek-Jackiewicz

Psycholog, psychoterapeuta

Agata Bochenek-Jackiewicz

Psychoterapia, wsparcie,

szkolenia, rozwój

Kontakt

Mapa strony

ul. Jaracza 4 lok. 203 A

42-200 Częstochowa

 

694 384 609

agat.bochenek@gmail.pl

 

 

 

Gabinet Psychoterapii

Agata Bochenek-Jackiewicz